Strojovňa

feature photo

O skvelom a originálnom automobile Škoda TAZ 1203 sa popísalo už toľko klamstiev a neoprávnených invektív, že sme sa rozhodli uviesť skutočnosť na pravú mieru. Je nesporné, že hanlivo sa o tejto perle slovenského automobilového priemyslu môže vyjadrovať len maximálny diletant, ktorý naviac nikdy nemal tú česť posadiť sa za jej volant. Až po odjazdení stoviek kilometrov po cestách a necestách si totiž možno urobiť skutočný a pravdivý obraz. Je teda načase vymenovať len zopár najsilnejších stránok Š 1203 (ktorú s láskou voláme strojovňa), pretože spomenúť všetky by bolo nad naše sily.

V plnej poľnej.

V plnej poľnej.

Už po nastúpení na miesto vodiča sa každý bude cítiť ako skutočný chlap (prípadne žena). Posed oveľa vyšší ako v klasickom aute, prítomnosť motora priamo v kabíne, čo vyvoláva mohutnú zvukovú kulisu (aspoň nie je počuť hlúpe reči spolujazdcov), či absencia posilovača riadenia priaznivo pôsobiaca na rozvoj svalovej hmoty, to sú len prvé pozitívne dojmy. Vodiča nerozptyľujú žiadne zbytočné ovládacie prvky, nevyhnutné páčky sú tým pádom ergonomicky umiestnené. Zistili sme, že ak aj niektorá z nich nefunguje, nemá to na prevádzku auta žiadny vplyv. Za nadštandartnú výbavu považujeme luxusnú koncovku radiacej páky z pravého a časom už aj vylešteného dreva.

Kryt motora medzi vodičom a spolujazdcom poskytuje dostatok odkladacieho priestoru. Naviac spolujazdec má vlastnú poličku pod palubnou doskou, potiahnutou na dotyk veľmi príjemnou koženkou. Jeho sedadlo je tak blízko dverí, že zaklinený medzi nimi a motorom prakticky nepotrebuje bezpečnostné pásy. Tie sa nakoniec aj tak nedajú predlžovať, takže objemnejším postavám odpadá starostlivosť o vlastnú bezpečnosť. Zadná lavica poskytuje pohodlné a mäkké zvezenie pre troch pasažierov, pričom priestor pre nohy môže závidieť ktorákoľvek luxusná limuzína. Celkové odpruženie auta pripomína americký lincoln.

Úložný priestor je jednoducho impozantný. Neustále doplňovanie našej výbavy  zvláda bez problémov, jeho limity sú teda prakticky neprekonateľné. Dôkazom toho je, že sme v ňom vozili nafúkaný Fish Hunter 360, samozrejme polovica trčala von. V prípade nepohody poskytuje príjemné a pohodlné prostredie pre kartové či iné hry. Osoby do 185 cm sa v ňom dokonca komfortne vyspia, tie vyššie už musia sklopiť zadné čelo. Nevyužitá nemusí zostať ani strecha, my na nej vozíme laminátový čln, ktorý dodáva celému autu aerodynamický a mimoriadne atraktívny vzhľad.

Auto, ktoré odviezlo všetko.

Auto, ktoré odviezlo všetko.

Toho dôkazom sú aj obdivné pohľady (predovšetkým príslušníčok nežného pohlavia), kdekoľvek sa so strojovňou objavíme. Budí totiž náležitý rešpekt, podtrhnutý ešte logom Carp Teamu Kochanovce na jej boku. Keďže používame nadupanejšiu verziu motora, a síce 1500 cm3, podarilo sa nám počas našich výprav za kaprami rýchlostne pokoriť už viacero účastníkov cestnej premávky (predbehli sme niekoľko kombajnov, traktorov, ale aj nákladných automobilov). Mimoriadne priaznivá spotreba len okolo 9 litrov benzínu na sto kilometrov spolu s veľkou spoľahlivosťou a terénnou priechodnosťou robia z tohto automobilu ideálneho spoločníka na rybárske výpravy. A kto stále pochybuje, nech si pozrie video nižšie. Superstroj!!!

Tak veľa šťastných kilometrov.

video

Podpor tento článok:
  • Twitter
  • del.icio.us
  • Google Bookmarks
  • Facebook

Komentuj!