Sĺňava – chybná voľba

feature photo

Tretí júlový týždeň sme si vybrali ako čas, ktorý strávime na rybách na niektorej z našich obľúbených vodných nádrží. Voľba padla na Sĺňavu, čo sa ukázalo ako tragický omyl.

Napriek tomu, že počasie už niekoľko dní pripomínalo skôr skorú jar ako stred leta, predpovede boli mierne optimistické a mi tiež. Po celodenných nákupoch na celom západnom Slovensku sme sa v piatok 20. vypravili na lov. Keďže Sĺňava je len zhruba 50 km od nášho bydliska, zostalo nám dosť času aj na nájdenie lovných miest a zakŕmenie.

Súboj s vlnami. To najlepšie však ešte len prišlo...

Súboj s vlnami. To najlepšie však ešte len prišlo...

Nasledujúce dva dni však priniesli len ustavičný dážď spojený so silným vetrom, v ktorom sme mali problém vôbec doveslovať na krmné miesta v snahe aspoň na nich ryby miernym kŕmením udržať.  Sonar signalizoval silnú koncentráciu veľkých rýb okolo našich bójí, ale čo z toho, keď sme sa kvôli silnému vetru a obrovskému množstvu naplavených konárov nemali k nim ako dostať.

V pondelok sa situácia mierne zlepšila, dostavili sa aj prvé dva zábery, bohužiaľ ryby sa vypli, respektíve utrhli skôr, ako sme ich mohli čo len zazrieť. Podľa všetkého sa však jednalo o menšie kusy. To však bolo všetko. V utorok ráno sme všetci zažili šok, keď okolo brehu plával dvestometrový pás stromov, kríkov, konárov a všelijakých odpadkov, ktoré sa potom ešte v niekoľkých vlnách vrátili. Napriek tomu sme ešte jeden deň zostali, situácia ale bola beznádejná.

Zúfalá snaha očistiť breh. A úplne zbytočná.

Zúfalá snaha očistiť breh. A úplne zbytočná.

Výsledok – kilometre utrhnutých vlascov, maximálne znechutenie a v konečnom dôsledku päť stratených dní. Chyba je však jednoznačne na našej strane, výber revíru bol na dané klimatické podmienky absolútne nesprávny. Voda v Sĺňave za obdobie nášho pohybu klesla s teploty 22 stupňov na 16, a to rybám na chuti určite nepridalo. Silné búrky na hornom toku Váhu a vypúšťanie priehrad spôsobili niekoľko prívalov stromov a konárov, ktoré sa hromadili práve pred naším lovným miesto. Tým ho úplne zablokovali a lov z brehu sa stal prakticky nemožný.

Celkovo vodná nádrž Sĺňava pripomína svojimi brehmi skôr veľké smetisko ako obľúbené rekreačné centrum. A ešte väčší šok sme zažili, keď sme posledný deň pobytu chceli ísť nami nazbierané odpadky z brehu vyniesť niekam do kontajnera. Po hodinovom krúžení okolo vody sa nám nepodarilo nájsť v okolitých dedinách ani jeden.

Bordel vo vode aj na brehu.

Bordel vo vode aj na brehu.

V každom prípade sme získali niekoľko cenných ponaučení a nabudúce budeme vo výbere lokality určite opatrnejší.

Podpor tento článok:
  • Twitter
  • del.icio.us
  • Google Bookmarks
  • Facebook

Komentuj!