Praskajúce boilies

feature photo

Pri mojich potulkách po internetových stránkach venovaných kaprárine som narazil na článok Christiana Finkeldeho, ktorý sa venuje zatraktívňovaniu boilies, a to na základe skutočne originálnej myšlienky vytvárania praskacieho efektu pri ich konzumácii kaprom. O tom, či má táto metóda niečo do seba, alebo sa jedná len o ďalší výstrelok, si už názor utvoríte sami.

„Nie je tajomstvom, že kapry žerú mušle, slimáky a raky, niekedy dokonca strukoviny padnuté do vody. Všetky tieto duhy potravy majú jedno spoločné: sú tvrdé a preto ich kapor musí rozdrviť pred tým, ako ich zožerie. Zvyčajne rovnakým spôsobom drví aj tvrdé boilies a tigrie orechy.

V Anglicku niektorí rybári veria, že praskavý zvuk, ktorý vzniká pri drvení mušiel medzi čeľusťami, priťahuje ďalšie kapry a stimuluje ich k prijímaniu potravy. A pod vodou sa zvuk šíri veľmi dobre.

Nezáleží na tom, či je táto teória pravdivá alebo nie je, faktom zostáva, že veľká časť kaprej potravy je tvorená tvrdou potravou, ktorá musí byť kaprom pred požretím najskôr rozdrvená. Počas tohoto procesu dochádza k praskavému zvuku, nazvime ho efekt praskania.

Prečo nevyužiť teno efekt vo vašich nástrahách?

Pri nástrahách ako sú napríklad tigrie orechy, je efekt praskania prítomný automaticky, ale nám ide o to, aby sme ho dosiahli aj pri boilies a pri ich drvení vznikal praskavý zvuk.

Je niekoľko možnosí, ako toho dosiahnuť. Najjednoduchšia je vysušiť vaše boilie, až pokiaľ budú tvrdé ako kameň, avšak po ich vhodení do vody opätovne nasajú vlhkosť a zmeknú, obzvlášť na povrchu. To nie je ideálne.

Je lepší spôsob, ako dosiahnuť tento efekt pri boilie. Dá sa to pridaním malého množtva podrvených vaječných škrupín do vašeho mixu, pretože tie vydávajú dokonalý praskavý zvuk pri ich drvení. Musíte však byť opatrní a nepridať do mixu príliš veľa škrpín, mali by ste pri boilie ťažkosti s ich tvorbou.

Niekto sa môže obávať, že podrvené škrupiny môžu mať negatívny efekt na kvalitu nástrahy. Verte, nie je dôvod sa znepokojovať, vaše boilie sa pomocou nich iba vylepší. V Anglicku je niekoľko rybárov, ktorí využívajú tento spôsob prípravy boilies, napr. Lee Jackson alebo Nick Helleur.

Je veľmi dôležité neprehnať to s množstvom škrupín pridaných do mixu, aby ste boli schopní vaše boilies potom vytvoriť v požadovanom tvare a kvalite.

Ak sa vo vašej vode nachádzajú mušle, nájdite niekoľko prázdnych schránok a rozdrvte ich na malé kúsky. Môžete ich použiť namiesto vaječných škrupín, výsledkom bude veľmi prirodzený a aktraktívny praskavý zvuk vašich nástrah.

Napríklad na rieke Rýn v Nemecku poznám miesto so starými chránkami mušlí. Sú tu len prázdne mušle, žiadne živé. Vyžerá to tak, že kapry vyčistili toto miesto pred nejakým časom. Ak poznáte podobné miesto s mŕtvymi mušľami, môžete si ich nazbierať, neberte však živé prosím, nechajte kaprov, aby ich mohli nájsť a spotrebovať.

Opätovne chcem zdôrazniť, že podrvené škrupiny či schránky mušiel nie sú pre nich nebezpečné, kapor bežne konzumuje tvrdú potravu ako sú mušle či raky.

Ďalšou možnosťou, ako si vytvoriť “chrumkavé” boilie, je pridať do cesta kúsky tigrích orechov. Najskôr ich namočte, uvarte a potom pomelte v mixéry. Kúsky vysušte a potom pridajte do mixu. Presvečte sa, že kúsky nie sú príliš veľké a nie je ich príliš veľa.

Konečne, existuje ešte jedna veľmi špeciálna prísada na vytvorenie praskacieho efektu. Jedná sa o tzv Čierne mušky (Black flies). Sú to vysušené muchy, pridávam ich do spolu (ale aj samostatne) s mušľami do mixu, výsledkom je opäť veľmi prirodzemý a atraktívny praskavý zvuk. Zloženie mixu je nasledovné:

Addicted mix od Rod Hutchinsona, zopár čiernych mušiek a trošku Secret Agent alebo Addicted liquid.

K tejto nástrahe mám absolútnu dôveru a tá je tou najdôležitejšou “prísadou”.

Je aj niekoľko ďalších metód na dosiahnutie efektu praskania. Vytvorte mäkkú a lepkavú hmotu a z nej vytvorené boilie ešte pred varením vyváľajte v miske so škrupinami či podrvenými mušľami. Tie sa nalepia na povrch a potom ich uvarte a nechajte vyschnúť. Dosiahnete tým výborný praskavý zvuk.

V prípade, že sa na vaše surové boilie kúsky škrupín či mušieľ nelepia, jednoducho hmotu upravte pomocou trochy oleja.

Veľa šťastia.“

Podpor tento článok:
  • Twitter
  • del.icio.us
  • Google Bookmarks
  • Facebook

Komentuj!