Guláš

Suroviny:

bravčové mäso ½ /0,5 kg/

hovädzie alebo teľacie mäso (s hovädzím mäsom má lepšiu chuť, ale mäso je tvrdšie) ½  /0,5 kg/

cibuľa – približne toľko, koľko je mäsa /0,8 kg/

zemiaky – približne toľko, koľko je mäsa (lepšie sú staršie ako nové) /1kg/

paprika – jedna väčšia alebo dve menšie

čierne mleté korenie

paprika mletá štipľavá

paprika mletá sladká

majoránka drvená

kmín celý

cesnak /cca 3 strúčky/ alebo cesnaková pasta

soľ

olej rastlinný /cca 0,2l/

Postup:

Cibuľu pokrájame na drobno, do kotlíka (hrnca) dáme trochu oleja, v ktorom usmažíme pokrájanú cibuľu do sklovita (nesmie byť hnedá – pripálená, lebo guláš bude horký),

Do usmaženej cibule pridáme pokrájané mäso na kocky (cca 1,5cm x1,5cm x 1,5cm), osolíme a okoreníme (mierne poprášime), osolené a okorenené mäso dusíme na miernom ohni za stáleho miešania,

Keď je mäso skoro udusené (začína mäknúť), pridáme papriku pokrájanú na malé rezančeky, posypeme mletou štipľavou a sladkou paprikou, pridáme dva postrúhané zemiaky (príp. pokrájané na maličké kúsky) a dusíme až do úplného zmäknutia – neustále miešame.

Keď je mäso udusené (úplne mäkké, ale nerozpadá sa), zalejeme vodou (toľko vody,aby všetko plávalo, nesmie jej byť veľa, lebo guláš bude riedky), pridáme zemiaky pokrájané na kocky, rozdrvený cesnak alebo cesnakovú pastu, trochu kmínu.

Keď sú zemiaky skoro uvarené, pridáme trošku majoránky a guláš môžeme dochutiť podľa chuti – možeme pridávať jednotlivé koreniny, soľ, príp. cesnak, varíme, až kým zemiaky nie sú uvarené.

Guláš je hotový, podávame horúci so zemiakovým alebo rascovým chlebom (nie so sendvičom, cereálnym chlebom, sladkým pečivom a pod. !!!!!!). Lepšie chutí až po odstátí na druhý deň.

Dobrú chuť

Poznámka: Náš kolega Juro využil pri varení gulášu aj horčicu. Našťastie bobkový list sme nemali a poblíž nerástol žiadny bobkový krík, inak by tam hodil aj ten. Nahradil ho sáčkom kmínu. Po ochutnaní horčicovo – kmínového “gulášu” odporúčame v žiadnom prípade nevyužívať pri jeho varení horčicu, a to ani symbolické množstvo. Keby ste tam mali vysypať sáčok kmínu, tak tam už radšej hoďte ten bobkový list, ľahšie sa vypľúva jeden list ako tridsať kmínov.

Podpor tento článok:
  • Twitter
  • del.icio.us
  • Google Bookmarks
  • Facebook

Komentuj!